Chociaż są blisko powiązane, hosting i hosting domen to dwie różne usługi. Hosty internetowe przechowują treści takie jak strony internetowe na serwerach internetowych. Hosty domen udostępniają nazwy domen czyli adresy, które pomagają odwiedzającym uzyskać dostęp do zawartości witryny.

Ten przewodnik wyjaśnia różnicę między tymi dwoma rodzajami hostingu.

Hosting

Host internetowy zapewnia przestrzeń, w której wyświetlasz zawartość swojej witryny, taką jak tekst, obrazy i filmy. Usługodawca hostingowy niekoniecznie podaje adres, z którego korzystają użytkownicy, aby dotrzeć do Twojej witryny, np. www.twojadomena.com.

Gdy umieszczasz swoją witrynę w PlatHost, PlatHost jest Twoim hostem internetowym. Oznacza to, że oprócz dostarczania narzędzi do tworzenia i zarządzania Twoimi treściami, udostępnia miejsce w Internecie do wyświetlania Twoich treści. Każda witryna w PlatHost jest przechowywana na naszych serwerach, podobnie jak sklepy fizyczne wynajmują powierzchnię w centrum handlowym.

Hosting domeny

Usługodawca hostingowy udostępnia nazwę domeny, np. www.twojadomena.com, za pomocą której odwiedzający mogą Cię znaleźć. Nazwa domeny jest jak adres, który kieruje użytkowników do lokalizacji Twojej witryny, ale nie jest to treść, którą widzą użytkownicy odwiedzający Twoją witrynę.

Hosty domen przechowują nazwy domen i ułatwiają ich rejestrację. Jeśli korzystasz z domeny zarejestrowanej przez zewnętrznego dostawcę, takiego jak PlatHost, jest on usługodawcą hostingowym Twojej domeny i za jego pośrednictwem będziesz zarządzać swoją domeną.

Gdy Zamawiasz konto w PlatHost, automatycznie przypisywana jest domena , np. twojawitryna.plathost.pl. Możesz też przenieść obsługiwane domeny do PlatHost lub  zarejestrować nową domenę niestandardową .

Jak hosting i domeny współpracują ze sobą

Możesz połączyć jedną lub więcej domen niestandardowych ze swoją witryną,  rejestrując domenę w PlatHost , przenosząc domenę do Plathost lub delegując domenę od innego dostawcy .

Bez względu na to, kto hostuje Twoją domenę, odwiedzający zobaczą Twoje treści internetowe hostowane przez PlatHost, gdy Twoja domena jest połączona z witryną w PlatHost. Nawet jeśli używasz wielu domen , wszystkie będą przekierowywać do jednej domeny podstawowej . Jest to podobne do przekazywania wiadomości e-mail z jednego adresu e-mail na inny.

Opłaty za hosting

Po zamówieniu  konta hostingowego w PlatHost , Twój plan obejmuje tylko hosting, ale możesz także rejestrować domeny za pośrednictwem PlatHost za opłatą. Jeśli zarejestrujesz się w rocznym planie rozliczeniowym, możesz również kwalifikować się do jednej bezpłatnej domeny przez pierwszy rok.